Staff Contacts

Welcome to the Triton JR/SR High staff contacts page!  Here is where you can email the staff directly by clicking on their emails.  You can also learn about each staff member when you click on their emails.  You will find a biography to tell you about their professional and personal life.  We are so glad to help in anyway at Triton School Corporation!  
Administration
Robert Ross - Principal

Guidance
Liska Shilling - 10-12 Counselor
Charlene Koenig - 7-9 Counselor

Athletics
Mason McIntyre - Athletic Director

Agriculture
Lynn Fischer- Plant & Soil Science, Animal Science, Adv. Life Science, Ag Power & Tech, Ag Food & Natural Resources, Agribusiness Management

Art
Diana Westphal - JH Art, Intro to Art, Adv Art, Drawing, Sculpture, Visual Communications

Business
Tracie Vermillion - Junior Achievement, Prep For College & Career, Accounting, Digital Communication
Blake Schori - Financial Services, Business Info Tech, Digital Communication, Info Communication

English
Carolyn Alexander - English 10, English 10 Honors, English 12, English 12 Honors
Susan Dietzel - English 9 Honors, English 11, English 11 Honors
Jason Groves -Language Arts Labs 7 &8, English 8
Susan Shaffer - English 7, English 9

Family Consumer Science
Christina Stout - FACS JH, Nutrition & Wellness, Adv Nutrition & Wellness, Child Development, Adult Roles & Responsibilities, Interpersonal Relationships

Health
Gayle Perry - Health
Rodney Younis - Health 7 & 8

Math
Megan Hammond - Algebra 1, Geometry, Geometry Honors
Janet Jackson - Math Lab 7 & 8
Carrie Orlowski - Algebra I, Algebra I Honors, Pre-Calculus, Pre-Calculus Honors, Calculus AP
Rebekah Ousley - Math 7 & 8, Business Math

Cynthia Stichter - Pre-Algebra, Trig, Statistics, Algebra II, Algebra II Honors

Media Center

Heather Barron - Media Center Coordinator
Marcile Lindsey - Library Aid / Career Specialist
Lori Shively - Library Aid / Study Hall


Performing Arts

David Seel - JH Band, JH Choir, HS Band, HS Choir

Physical Education
 
Ron Brown - PE 7 & 8 & 9
Gayle Perry - PE 7 & 8 & 9
Rodney Younis - Advanced PE, Weights

Science
 
Matt Arvesen -Science 8, PLTW 8, Earth Space
Ron Brown - Criminal Justice I
Haley Plikerd - PLTW Biomedical Sciences, Science 8, Algebra Enrichment
Janet Jackson - PLTW Design and Modeling, Science 7
Dawn Slein - Biology, Biology Honors, Biology AP, PLTW Human Body Systems

Social Studies
Claire Benge - World History, Psychology, Economics, Government, Government Honors
Mark Heeter - Social Studies 8, US History, US History Honors, Sociology

Ashli Faulkner - Social Studies 7 & 8, World History

Spanish

Colleen Perrin - Spanish I & II & III

Special Education
Sarrah Davis - Real World Math & Reading, Developmental Reading
Michelle Waymouth - Real World Math & Reading, Basic Skills Math

Nurse
Geri Newman - Corporation Nurse

Office Staff
Mendy Davis - Secretary, Bookkeeper
Karen Worsham - Secretary Guidance

Support Staff
Case Conference Coordinator
Jessica Firestone
Marion Ebersole -Resource Aide
Nancy Nordman - Resource Aide
Stephanie Andrews - Instructional Asst.
[email protected]

School Psychologist
Jonna Watson - School Psychologist
[email protected]

Technology
Ted Fisher - Technology Director
Michael Baney - Tech Support

Maintenance/Custodians
Director of Maintenance
Bruce Gephart
Custodian
Al Peckham
Custodian
Greg Olejniczak
Custodian
Dennis Fulton
Grounds
Brian Feldman
[email protected]

Cafeteria
Jami McIntyre - Cafeteria Manager
Sandy Ellinger
Tammy Grubbs
Ruth Kreft
Tabitha McCoy
Paula Meredith
Melanie Overmyer
Jenny Reichert
 
Transportation Department
Mindy Klotz
574-342-2255
Bus Mechanic
Bob Dodge
© 2017. School Name - All Rights Reserved.
School CMS Created by eSchoolView
View text-based website